Žádný článek k zobrazení.
Dne 21. listopadu 2018 jsme již po sedmnácté oceňovali záslužnou práci knihovníků neprofesionálních knihoven v Kraji Vysočina na Malé knihovnické slavnosti.
Knihovny už dávno nejsou ponurými a tmavými místnostmi, kde se zastavil čas. Stále více se mění na komunitní centra obcí, na příjemná a oblíbená místa, kde se děti i dospělí setkávají a tráví spolu příjemné chvíle. To však není možné bez podpory jejich zřizovatele – obecního úřadu, proto poděkování náleží nejen knihovníkům, ale i představitelům obce.
Pozvání na slavnost přijali hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, náměstkyně hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina Jana Fischerová, starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl, místostarosta města Havlíčkův Brod Vladimír Slávka a spisovatelka, překladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová.
Při hodnocení knihoven, respektive knihovníků, jsme stejně jako v přechozích letech vycházeli z návrhů metodiků pověřených knihoven. Z každého okresu získává jedna knihovna titul Knihovna Vysočiny roku 2018 a jedna knihovna ocenění Knihovna Vysočiny 2018 II. stupně. Stalo se již tradicí, že oceňujeme také obecní knihovnu s nejlepší webovou stránkou.
V letošním roce byly titulem Knihovna Vysočiny 2018 oceněny tyto knihovny:
Místní knihovna Sobíňov (okres Havlíčkův Brod)
Jan Průcha, spolu se svou manželkou, vykonává funkci knihovníka od roku 2008. Průchovi pravidelně jezdí do Krajské knihovny Vysočiny, kde si ve výměnném fondu vybírají knihy podle požadavků svých čtenářů. I v tom se knihovna řadí na přední místo – ročně si z krajské knihovny přivezou minimálně 700 knih. Za mimořádnou péči o čtenáře získává pan Průcha pro svoji knihovnu titul Knihovna Vysočiny 2018.
Místní knihovna Velký Beranov (okres Jihlava)
Všichni knihovníci ve Velkém Beranově byli učitelé a nejinak je tomu i u paní Věry Tomkové, která knihovnu vede již od roku 1975. Knihovnu pravidelně navštěvují žáci z místní základní školy a školní družiny se svými učiteli. Paní knihovnice vzhledem ke své bývalé profesi dětem vždy dobře a ráda poradí s výběrem knih. Za dobu své aktivní pedagogické praxe vedla a starala se i o školní knihovnu. Řečeno slovy paní knihovnice: „Ve Velkém Beranově jsem knihovnicí 43 let. Předtím jsem byla knihovnicí ve Věžnici – 8 let. Dohromady tedy 51 let. Už od mládí mám ráda knihy a vždy jsem si přála s nimi pracovat. Toto se mi splnilo v mém zaměstnání i při práci v knihovně.“ Je nám ctí paní Věře Tomkové za dlouholetou obětavou a záslužnou práci v knihovnictví poděkovat.
Místní knihovna Mnich (okres Pelhřimov)
První zmínka o knihovně v Mnichu je z roku 1957. V té době byla knihovna v místním kulturním domě, kde sídlila až do roku 1981. Poté se přestěhovala do budovy místní pošty, kde je doposud. Již šest let vede Místní knihovnu Mnich Jiřina Kabešová. Je velice ochotná, obětavá a milá, proto má „její“ knihovna tak velkou návštěvnost a spousty spokojených čtenářů všech věkových kategorií. Nabídku knih svým čtenářům rozšiřuje paní Kabešová pomocí výměnných souborů z Městské knihovny v Pelhřimově.
Obecní knihovna Nové Syrovice (okres Třebíč)
Knihovnicí Obecní knihovny Nové Syrovice se stala teprve nedávno ředitelka místní základní školy Ivana Vodáková. Okamžitě začala vyvíjet aktivitu především ve spolupráci knihovny a školy. To se projevilo na výrazném zvýšení podílu dětských čtenářů. Děti se mohou s knihami setkávat v příjemném prostředí, což na ně má jistě pozitivní vliv. Knihovna má k dispozici dvě prostorné místnosti, je plně automatizovaná a splňuje požadavky pro komunitní práci. Nově nakoupené knihy jsou ještě doplňovány dalšími z výměnných souborů z Městské knihovny v Třebíči. Paní Vodáková viditelně pozvedla služby knihovny nad běžný standard a její nadšení pro propojení knihovny a školy je příkladné a inspirující.
Městská knihovna Svratka (okres Žďár nad Sázavou)
Přestěhováním do modernizovaného multifunkčního centra v roce 2013 konečně získala Městská knihovna Svratka na Žďársku tolik potřebný prostor. Současně byla jmenována i nová knihovnice – Marie Poláková. Ta téměř okamžitě navázala spolupráci s místní základní a mateřskou školou v oblasti vzdělávání, formou různých cílených přednášek a vzdělávacích akcí.
Díky velmi dobré spolupráci s městským úřadem a svrateckými ženami se podařilo uskutečnit hned několik velice úspěšných akcí pro veřejnost. Za všechny jmenujme například besedu „Jan Blažej Santini“ se Stanislavem Růžičkou a „Talk show Zbigniewa Czendlika – Postel, hospoda, kostel“, kde se podařilo kompletně vyprodat místní sokolovnu. Knihovna nabízí svým čtenářům výběr z téměř 10 000 knižních titulů, periodik a nejnověji též audio knih. Čtenáři také hodně využívají možnost výpůjček z výměnných souborů z Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou.
Titul „Knihovna Vysočiny 2018 – ocenění II. stupně“ (knihovny, které již oceněny byly, ale stále svoji činnost zlepšují)
Místní knihovna Okrouhlička (okres Havlíčkův Brod)
Paní Zdeňka Vápeníková převzala vedení Místní knihovny v Okrouhličce v roce 2014. Do té doby byla její návštěvnicí a čtenářkou. Nyní pokračuje v přetváření knihovny v kulturní a společenské středisko obce. A protože je povoláním učitelka základní školy, věnuje se zejména práci s dětmi. Již čtvrtým rokem organizuje maškarní karneval pro děti, nejrůznější soutěže pro děti i pro dospělé, slavnostní zahájení adventu a jiné. Jak říká starostka Štěpánka Trbušková, paní Vápeníková je „nositelem kultury v obci“.
Knihovna má zhruba 1500 knih vlastních a kromě nich využívá knihy z výměnného fondu Krajské knihovny Vysočiny. Nenaleznete-li požadovanou knihu v místní knihovně, paní knihovnice Vám ji ochotně objedná z kterékoliv jiné knihovny prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby.
Místní knihovna Zhoř (okres Jihlava)
Místní knihovna ve Zhoři svou činností vždycky patřila mezi přední knihovny Jihlavska. Od roku 1975 ji vzorně vede paní Věra Baarová. Vlastní knižní fond, obsahující téměř 3 000 svazků knih a 5 titulů časopisů, paní Baarová doplňuje novinkami z výměnného fondu Městské knihovny Jihlava. Knihovna ve Zhoři se řadí mezi obecními knihovnami v jihlavském regionu na čtvrté místo v počtu výpůjček.
Paní Baarová se také stará o web knihovny, kde si mohou návštěvníci ověřit své znalosti v literárních kvízech, které jsou pravidelně obměňovány. Již 11. rokem připravuje pro malé školáčky Noc s Andersenem s přespáním v knihovně a od r. 2016 knihovna realizuje slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. V knihovně je každý rok v červnu instalována výstava výtvarných prací žáků základní a mateřské školy.
Obecní knihovna Horní Ves (okres Pelhřimov)
Letošní rok knihovna sbírá jedno ocenění za druhým: Vše začalo Diplomem za moderní knihovnické a informační služby v soutěži Vesnice roku. Ten knihovnici Jitce Kapounové předal v létě hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Zároveň byla knihovna nominována do celostátní soutěže Knihovna roku v kategorii Základní knihovna – a 9. října paní Kapounová v Zrcadlové kapli pražského Klementina převzala z rukou ministra kultury Antonína Staňka Zvláštní ocenění za mimořádné naplňování role knihovny jako komunitního centra napříč všemi generacemi návštěvníků v moderních, uživatelsky příznivých prostorách.
Již 12 let zde připravují ročně dvě dětská divadelní představení, která již přesáhla hranice obce. Děti jezdí rozdávat radost i do přilehlých vesnic a základních škol. Výjimečná je také spolupráce s mateřskou školou. Děti navštěvují knihovnu pravidelně každý týden, učí se čtenářské gramotnosti a vztahu ke čtení. Knihovna zajišťuje neformální vzdělání v podobě počítačových kurzů pro seniory nebo cestopisných přednášek. „Díky kreativní a profesionální práci nad rámec běžných knihovnických a informačních služeb vzniklo z knihovny příjemné a fungující komunitní centrum obce,“ konstatoval ředitel Knihovnického institutu z Národní knihovny Vít Richter.
Je jen šťastnou náhodou, že „do třetice všeho dobrého“ získává knihovna v Horní Vsi i titul Knihovna Vysočiny 2018 II. stupně.
Obecní knihovna Rudíkov (okres Třebíč)
Vítěznou knihovnou třebíčského okresu se stala Obecní knihovna Rudíkov pod vedením paní Petry Robotkové. V knihovně vloni proběhla revize s rozsáhlou a důkladnou aktualizací, došlo k výměně počítačové techniky a k úpravě prostor na malé komunitní centrum. Paní Robotková pracuje jako vedoucí vychovatelka v místní Základní škole Ludvíka Svobody a opět tu je to zásadní a přínosné – spolupráce knihovny a školy. Tím vzniká zdravé podhoubí pro růst nové čtenářské generace. Obec o knihovnu dlouhodobě a soustavně pečuje a chápe její důležitou a nezastupitelnou funkci v místě.
Obecní knihovna Zubří (okres Žďár nad Sázavou)
Poslední oceněnou je Obecní knihovna Zubří a knihovnice Věra Buchtová, která zastává práci knihovnice od roku 1972. A protože také pracovala jako učitelka, využívá ke své práci znalost dětského čtenáře. S žáky místní mateřské a základní školy pořádá besedy, exkurze a návštěvy v knihovně a tím získává nové čtenáře. Knihovna v Zubří se aktivně zapojuje i do celostátních knihovnických akcí. V současné době jsou čtenářům a široké veřejnosti k dispozici dva počítače s připojením k internetu. Knihovna je metodicky řízena Městskou knihovnou v Novém Městě na Moravě a spolupracuje i s Knihovnou Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou, odkud si půjčuje výměnné soubory knih na doplnění vlastního knižního fondu, s její pomocí byla i automatizovaná. Obecní knihovna v Zubří se svými výsledky řadí k nejlepším v Kraji Vysočina.
Tradičně byla vyhodnocena i knihovna s nejlepší webovou stránkou – s nejvyšším počtem bodů zvítězil web Místní knihovna Bohuslavice (okres Jihlava)pod vedením knihovnice Věry Motyčkové – http://www.bohuslavice.knihovna.cz
V úvodu a na závěr slavnosti vystoupily děti ze Soukromé základní umělecké školy pod vedením Blanky Skálové.
Malá knihovnická slavnost přispívá k podpoře malých neprofesionálních knihoven, získaná ocenění jsou povzbuzením pro knihovníky v jejich další obětavé práci. Naším cílem je i zvyšování zájmu zřizovatelů o jejich provoz a zlepšování jejich umístění a vybavení.