Čtenář roku 2018

Krajská knihovna Vysočiny už zná svého čtenáře roku. Je jím Mgr. Aleš Kocián. V úterý před Čítárničkou ho knižním dárkem odměnila ředitelka KKV Jitka Hladíková, k blahopřání se připojil také přítomný  ilustrátor Adolf Dudek. Bleskurychlým dotazem zjistil, jaká čtecí poloha je našemu Čtenáři roku nejpříjemnější. V rozhovoru můžeme nahlédnout do čtenářské „kuchyně“ našeho vítěze.

Rozhovor se Čtenářem roku 2018 Alešem Kociánem

Jak jste pro sebe „objevil“ knihovnu?
Vyčerpal jsem naši knihovnu doma, maminčiny knihy mě nebavily a bylo potřeba najít nějakou novou četbu. Se spolužákem ze třetí třídy jsme se předháněli, kdo přečte víc knížek, takže jsme četli i osm knih týdně.

Vedli Vás ke čtení rodiče?
Ano, maminka měla doma spoustu knih, byla ve Čtenářském klubu nakladatelství Odeon. A teď jsem maminku přivedl zase já do knihovny. Přesvědčil jsem ji, že knihy doma má už přečtené a ve veřejné knihovně najde další zajímavou četbu.

Jaká je Vaše oblíbená kniha?
Je jich samozřejmě víc a časem se to mění. Nyní bych zmínil např. knihy Dveře do léta, Pán prstenů, Medvědín a jeho pokračování My proti vám.

Kdy čtete, máte oblíbené místo nebo čas?
Ideální čas je pro mne ráno, ale s malými dětmi se mi ho příliš nedostává. Klasické čtení často nahrazuji posloucháním audioknih. Zaznamenal jsem i to, že půjčujete e-knihy, takže až si budu něco přát, bude to čtečka e-knih.

Kde berete čas na čtení?
V současné době ho „kradu“ :-).

Mění se Váš čtenářský vkus?
Ano, co jsem četl jako mladý, k tomu se většinou nevracím.

Ovlivňují Váš výběr různá ocenění knih nebo spisovatelů?
Trochu ano, znamená to objevování autorů, které bych třeba minul. Přečtu si rozhovor s oceněným spisovatelem a jsem zvědavý na jeho knihu.

Panu Kociánovi blahopřejeme a děkujeme za přízeň.

Čtenář roku 2018 Čtenář roku 2018 Čtenář roku 2018

 


← Zpět na přehled