Březen – měsíc čtenářů

Krajská knihovna Vysočiny se i letos připojuje k celostátní akci Březen – měsíc čtenářů a připravila množství akcí i novinek:

Burza vyřazených knih (12.-14. března / úterý: 12:00–19:00, středa: 9:00 – 19:00, čtvrtek: 9:00 – 15:00 / vestibul Staré radnice)

Registrace nových čtenářů po celý měsíc zdarma
Všichni návštěvníci, kteří ještě nejsou, ale chtěli by se stát čtenáři KKV, mají po celý měsíc možnost registrovat se zdarma. Získají tak možnost využívat služeb všech oddělení KKV, půjčovat si nejen knihy a časopisy, ale také CD, DVD, hry, e-knihy a mnoho dalšího.

O nejhezčího motýla (1.-22. března / pobočky KKV Nuselská, Wolkerova a Perknov) 
Pobočky KKV- Nuselská, Wolkerova a Perknov vyhlašují soutěž pro dětské čtenáře těchto knihoven.Vytvoř motýla z libovolného materiálu (papíru, lepenky, textilu, překližky, keramiky, …) a přines ho do příslušné pobočky knihovny. Soutěž proběhne od 1. do 22. března 2019. Výrobky budou vystaveny na pobočkách a později i v budově KKV. Pěkné práce budou odměněny.

Kreslíme knihovně (1.–31. března / Dětské oddělení)
Kreslíte rádi? Neváhejte a přineste na dětské oddělení výkresy dle své fantazie a odměna vás nemine. Vybrané obrázky budou reprezentovat webové stránky naší knihovny vždy po dobu dvou měsíců a zároveň se objeví i na plakátech dětského oddělení.
Kontakt: detske@kkvysociny.cz , tel. 569 400 484

Nejkulaťoulinkatější jazykolámání – testík pro děti (1. března – 30. dubna / Dětské oddělení)
Dětské oddělení KKV si na měsíc březen a duben připravilo pro děti další soutěž o ceny, tentokrát na téma „Nejkulaťoulinkatější jazykolámání. Soutěžící děti zodpoví několik jednoduchých otázek na dané téma. Pokud jim nebudou stačit jejich chytré hlavičky, mohou využít knih a časopisů na dětském oddělení.

Na dětském oddělení budou od 1. března do 30. dubna 2019 připraveny soutěžní kartičky. Správné odpovědi budou slosovány a pěti výhercům bude předána odměna. Soutěž je určena dětem od 6 do 15 let (registrovaným dětským návštěvníkům KKV).
Kontakt: detske@kkvysociny.cz , tel. 569 400 484

Spisovatelé do knihoven – Radka Denemarková (5. března / 17:00 /přízemí knihovny (místnost s modelem HB) / vstupné zdarma)
Spisovatelé do knihoven – společný projekt Asociace spisovatelů, vybraných českých knihoven a desítky současných autorů a autorek. Druhý ročník projektu bude od září 2018 do června 2019 probíhat také v Krajské knihovně Vysočiny, kde se milovníkům literatury formou autorských čtení představí to nejlepší ze soudobé prózy a poezie. Další informace o projektu naleznete na spisovateledoknihoven.cz
Radka Denemarková, prozaička, nar. 1968
Spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka německých děl. Jako dramaturgyně působila při divadle Na Zábradlí, kde spolupracovala s režisérem Petrem Léblem, o němž sepsala monografii Smrt, nebudeš se báti. Debutovala románem A já pořád kdo to tluče, následovaly Peníze od Hitlera či Příspěvek k dějinám radosti. Je držitelkou řady prestižních literárních ocenění, například Magnesie Litery či Usedomské literární ceny.
Kontakt: Klára Jokšová / joksova@kkvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum

Duhové hrátky – zábavná odpoledne pro děti
Dětské oddělení KKV připravuje pro děti odpoledne plná tvoření, čtení a dovádění, nazvaná Duhové hrátky.
Jednou týdně se část dětského oddělení změní na zábavný koutek. Vítáni jsou jak rodiče s dětmi, tak i ostatní „hravé bytosti“. Vše je pro vás na dětském oddělení připraveno – nejen materiál, Xbox, ale i výtvarné příručky plné nápadů.
Program:
7. března, čtvrtek 15:30–17:00 Dílnička
13. března, středa 13:00–14:30 Xbox
22. března, pátek 13:00–14:30 Dovádění
25. března, pondělí 13:00–14:30 Dílnička

Stopem na konec světa – křest knihy (7. března / 17:00 / přízemí knihovny (místnost s modelem HB) / vstupné zdarma)
Začínající havlíčkobrodský autor Petr Bobek představí svou první knihu. Stopem na konec světa je sbírka deseti povídek o tom, že i když je cesta krátká, může vést do velkého cíle. Knihu pokřtí spisovatelka Markéta Hejkalová.

Petr Bobek se narodil 27. srpna 1989 v Jihlavě. První texty publikoval v humoristickém časopise Winfrškréc, další tvorbu směřoval do regionálních novin, také psal a stále píše články o historii literatury nebo o českých poutních místech.
V Táboře vystudoval knihovnictví, této profesi se věnuje v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Kontakt: Klára Jokšová / joksova@kkvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum

Vanuatu – Tomáš Kubeš (11. března / 18:00 / sál Staré radnice / vstupné 50 Kč)
 Vanuatu – děti ráje. Výprava na nejpřátelštější místo na světě, tropický ráj s průzračným mořem a stále usměvavými obyvateli, to vše nabízí 15 zapomenutých ostrovů země Vanuatu uprostřed Pacifiku. Palmové háje, lahodné kokosy, divoké pláže, modré díry, tradiční slavnosti, setkání s duchy i výstup na magickou a stále činnou sopku Yasur na ostrově Tana. To vše je neopakovatelný ráj plný pohody, klidu a neuvěřitelných obyvatel.

Tomáš Kubeš je fotograf, novinář a cestovatel. Několik let prožil putováním po Africe, procestoval také Asii stopem, například během půlroční cesty z Vladivostoku do Prahy, nebo při dalších výpravách do Indie a Nepálu. V současnosti fotografuje reportáže pro mnoho časopisů, navštívil více než 120 zemí světa. Jeho snímky a články můžete najít v Česku například v magazínech Koktejl či Lidé a Země. Mezi nejznámější cesty patří „Srdce Afriky“ – hledání pygmejů ve Střední Africe, splutí řeky Kongo, putování s karavanou velbloudů za solí do Danakhilské pouště v Etiopii nebo výprava do Jižního Súdánu.  V současnosti objevuje také poslední původní světy na ostrově Nová Guinea. Vše kolem nás se doslova před očima mění a mnohé tradiční obyvatele země pohlcuje moderní svět, proto dokumentuje to, co již dlouho v původní podobě existovat nebude.
Kontakt: Ludmila Bouchnerová / bouchnerova@kkvysociny.cz / 569 400 494

Čtenářský klub (11. března / 17:00 / Krajská knihovna Vysočiny / studovna KKV)
Pravidelné posezení s knihou a těmi, kteří rádi čtou a rádi si o nich povídají. Každý měsíc jiné téma – březen bude ve znamení knihy, ke které se rádi vracíme.
Kontakt: Klára Jokšová / joksova@kkvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum

Projekt babička (13. března / 15:00 / sál Staré radnice / vstupné zdarma) 
Tři mladí filmaři se ve velmi osobním a hravém snímku snaží oživit vzpomínky svých babiček. Zorganizují setkání. Maďarská židovka, dávná obdivovatelka Hitlera a bývalá britská špionka se vydávají na netradiční road trip.

Projekce dokumentárního filmu v původním znění s titulky z cyklu Promítej i ty!
Host: Mgr. Marcela Rýpalová (vedoucí Alzheimer poradny Vysočina)
Účast je nutno předem potvrdit nejpozději do 8. března u Bc. Marcely Valecké (kancelář v 1. patře, kde obdržíte platnou vstupenku).

Více informací naleznete na https://www.kkvysociny.cz/wp-content/uploads/2019/01/bonus-opraveny.pdf

Spisovatelé do knihoven – Ondřej Hanus (19. března / 17:00 / přízemí knihovny (místnost s modelem HB) / vstupné zdarma)
 Poslední setkání se spisovateli v tomto pololetí. Rozloučíme se čtením Ondřeje Hanuse.
Ondřej Hanus, básník, nar. 1987
Básník, překladatel a literární publicista vystudoval bohemistiku a překladatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl redaktorem a šéfredaktorem časopisu Psí víno, působil v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, nyní pracuje jako nakladatelský redaktor. Vydal básnické sbírky Stínohrad, Výjevy (za tuto sbírku obdržel Cenu Jiřího Ortena 2014) a Volné verše, které mu vynesly nominaci na Magnesii Literu 2018. Jeho verše byly přeloženy do angličtiny, němčiny a rumunštiny.
Další informace o projektu naleznete na spisovateledoknihoven.cz
Kontakt: Klára Jokšová / joksova@kkvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum

LiStOVáNí: Legenda Z+H (Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka) (20. března / 19:00 / studovna Krajské knihovny Vysočiny / vstupné 80 Kč (děti do 15 let 1 Kč)
MIROSLAV ZIKMUND SLAVÍ 100. narozeniny!!!
Představení pro dospělé, které ale potěší i školáky
LiStOVáNí vybírá z pestrobarevné žánrové palety jednu výjimku – cestopis. Navíc – jeho autory jsou opravdové legendy Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Popasovat se s knihami, které více než po padesáti letech upravil Miroslav Zikmund, je opravdová výzva. Cílem tohoto LiStOVáNí bude přiblížení Hanzelky se Zikmundem dnešním generacím, kterým vše připadá tak samozřejmé, a netuší, že tihle dva byli a navždy budou opravdoví “frajeři”. Legenda Z+H v českém cestopisu nikdy nepomine. A jak už to s LiStOVáNím bývá, dá se s tím očekávat i spousta legrace.

Účinkují: Pavel Oubram a Tomáš Drápela
Kontakt: Olga Wasserbauerová / wasserbauerova@kkvysociny.cz  / 569 400 495

Tomáš Kočko & ORCHESTR: 20 let s básněmi L. Nezdařila (22. března / 19:00 / sál Staré radnice / 150 Kč (předprodej od 1. března v m-centru KKV)
Kapela Tomáš Kočko & ORCHESTR slaví význačné jubileum a k této příležitosti naděluje znovu natočenou desku Sadné zrno. Ta společně s dvacet let starým debutem Horní chlapci vzdala hold valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi. Vydání bude v letošním roce doprovázet tematicky laděná série koncertů.

Skupina žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů. Dvě alba Poplór (2006) a Cestou na jih (2012) získala ocenění Anděl, album Velesu (2016) se na dlouhou dobu umístilo v prestižní TOP 20 Europian World Music Charts.
Kontakt: Helena Valtrová / valtrova@kvysociny.cz / 569 400 487 / m-centrum KKV

Biograf v knihovně: Mimořádná zpráva (25. března / 19:00 / m-centrum / vstupné 20 Kč)
Jak se ve své podstatě banální novinka stává mimořádnou zprávou? Jak distribuce informací ovlivňuje práci žurnalistů? Pohled na dva týmy novinářů, kteří očekávají, zda Miloš Zeman potvrdí kandidaturu v loňských prezidentských volbách. Jak se televizní a tištěná média připravují na možné scénáře a jak se zprávou naloží? Jedinečná sonda do práce kritizovaných tuzemských sdělovacích prostředků servírovaná k výročí poslední volby prezidenta České republiky.

Dokumentární film ČR, 2018, 75 min
Režie: Tomáš Bojar
Pořádáno ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu v Jihlavě.
Více informací naleznete na https://www.kviff.com/cs/program/film/5025608-mimoradna-zprava/
Kontakt: Olga Wasserbauerová / wasserbauerova@kkvysociny.cz / 569 400 494

Čítárnička s ilustrátorem Adolfem Dudkem (26. března / 15:30 / Dětské oddělení / vstupné zdarma)
Čtení pro děti a jejich rodiče se známým ilustrátorem dětských knížek Adolfem Dudkem

plakát ke stažení (pdf)

 

Březen - měsíc čtenářů - program akcí

 


← Zpět na přehled