Na kole po Ázerbajdžánu

Šumperský cyklocestovatel Radomír Čížek odletěl v dubnu 2018 na 18denní výpravu do turisty stále ještě nepříliš objeveného Ázerbájdžánu. Projížděl pcestovatel Radomír Čížekod zasněženými horskými štíty, vyprahlou pouští, mezi bahenními sopkami a ropnými věžemi i po dálnici na předměstí Baku. Hlavním cílem jeho výpravy však bylo na vlastní kůži okusit život „obyčejných“ lidí v odlehlých horských vesničkách, kde končí cesty a začíná jiný svět – svět, kde se jakoby zastavil čas a lidé žijí v pro nás těžko představitelných podmínkách.

Proč se rozhodl téměř každý den v drsném počasí dobrovolně stoupat do strmých kopců Kavkazu a proč vedla jeho trasa právě do vesnic, o nichž nebývá v průvodcích ani zmínka, a které naleznete pouze na detailních mapách? Protože právě v těchto končinách bývá cyklocestovatel za vynaložené úsilí odměňován nejen úchvatnými přírodními scenériemi a silnými emocemi na konci těžkých dní v sedle, ale především protože se zde pravidelně setkává s ohromně pohostinnými lidmi, kteří na projíždějícího cyklistu s brašnami nejprve nechápavě zírají, aby ho již po pár chvílích začali uctívat jako krále, a přestože sami žijí z mála, by se pro svého hosta rozdali. Ázerbájdžán je zkrátka fascinující země, kde na každém rohu číhají pozoruhodné scény a momentky, události pravidelně nabírají zcela nepředvídatelný vývoj a zničehonic vás dostávají do často velice kuriózních situací. Stačí jen nechat se unášet osudem a o zážitky máte postaráno.

Vstupné 50 Kč

Kontakt: Ludmila Bouchnerová / bouchnerova@kkvysociny.cz / 569 400 494

 

Stíhačka Číža versus pes

Konečně jsem našel trochu času protřídit videa z Ázerbájdžánu. Moc pěkné je toto.Až asi při páté výpravě jsem se konečně zbavil fóbie z potulných psů, už jsem tak nějak získal přesvědčení, že jen "štěkaj, ale nekoušou", a tak ty závody s nima vnímám spíš jako hru a zpestření jízdy. Mojí taktikou je do toho prostě kopnout a řvát po nich, abych dal najevo, že se jich nebojím. Většinou to ti potulní po pár stech metrech zabalí. Dosavadním rekordmanem je však tento frajer, kterého to bavilo více než minutu. Jakou taktiku máte vy?

Zveřejnil(a) Radomír Čížek: Na kole do nejtěžších kopců a nejzapadlejších koutů světa dne Středa 6. června 2018

 

Příjezd do Ceyildagu

A když už jsem v tom, dám k dobru ještě jedno video. Děti v Ázerbájdžánu byly velmi přátelské a především zvědavé. Takové bylo setkání s trojicí školáků v oné zapadlé vesničce v poušti, cca 30km od nejbližší asfalkty, Ceyildag, kde trvale žije cca 500 lidí. Pamatujete si, jak to dopadlo? Onen zubatý klučina, který si tak nadšeně prohlížel můj foťák (chudák nevěděl, že je to ten rozbitý), najednou z ničehonic zmizel i s foťákem. Jeho kámoši ho naštěstí "práskli", zavedli mě k němu domů a nakonec z toho bylo pozvání na oběd u jeho rodiny a nabídka, abych si vzal sebou na cestu tři vajíčka.

Zveřejnil(a) Radomír Čížek: Na kole do nejtěžších kopců a nejzapadlejších koutů světa dne Středa 6. června 2018

 

 

 


← Zpět na přehled