Březen – měsíc čtenářů

Krajská knihovna Vysočiny se připojuje k již 13. ročníku celostátní akce Březen – měsíc čtenářů a připravila pro všechny zájemce řadu akcí:

Burza vyřazených knih (28. března – 1. dubna / pondělí:10:00–18:00, úterý, středa, čtvrtek: 8:00–18:00, pátek: 8:00–12:00 / Schody KKV)
Přijďte si vybrat z širokého množství titulů a žánrů a zpříjemnit si jarní dny.

Amnestie na upomínky pro zapomnětlivé čtenáře (31. března)
Všem čtenářům, kteří mají upomínku na vypůjčené dokumenty, bude poplatek za prodlevu odpuštěn. Podmínkou je řádné vrácení všech vypůjčených dokumentů.

Putování za… Janem Blažejem Santinim-Aichlem (1.-31. března)
V roce 20. výročí založení krajské knihovny se každý měsíc můžete těšit na výletní tipy, které propojí fyzickou aktivitu s duševní. Na webových stránkách a sociálních sítích knihovny najdete vždy začátkem měsíce tip na výlet za známou osobností Kraje Vysočina, s názvem Putování za…
Kontakt: Hana Lacinová, BBus(Hons) / lacinova@kkvysociny.cz / 569 400 480

O nejhezčí kytičku (1.-25. března / pobočky KKV Nuselská, Wolkerova a Perknov)
Pobočky KKV- Nuselská, Wolkerova a Perknov vyhlašují soutěž pro dětské čtenáře těchto knihoven. Vytvoř kytičku z libovolného materiálu (papíru, lepenky, textilu, překližky, keramiky, …) a přines ho do příslušné pobočky knihovny. Soutěž proběhne od 1. do 25. března 2022. Výrobky budou vystaveny na pobočkách a později i v budově KKV. Pěkné práce budou odměněny.

Jarní probuzení – testík pro děti (1. března – 30. dubna / Děti a mládež KKV)
Oddělení pro děti a mládež Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě si na měsíce březen a duben připravilo pro děti další soutěž o ceny, tentokrát na téma „Jarní probuzení“. Soutěžící děti zodpoví několik jednoduchých otázek na dané téma. Pokud jim nebudou stačit jejich chytré hlavičky, mohou využít knihy a časopisy v knihovně.
V knihovně budou od 1. března do 30. dubna 2022 připraveny soutěžní kartičky. Správné odpovědi budou slosovány a vylosovaným výhercům bude předána odměna. Vyplněné testíky mohou děti odevzdávat na oddělení pro děti a mládež.
Soutěž je určena dětem od 6 do 15 let (registrovaným dětským návštěvníkům KKV).
Kontakt: detske@kkvysociny.cz / 569 400 484

Letíím aneb Mají ptáci barometr? – výtvarná soutěž pro děti (1. března – 1. června / Děti a mládež KKV)
Máte nějakého oblíbeného ptáčka? Fascinují vás hejna ptáků na obloze? Chcete nám ukázat, jaký ptáček nejčastěji navštěvuje vaše krmítko? Pusťte se do práce a noste nám svoje výkresy, fotografie, koláže, … moc se na ně těšíme. Nezapomeňte uvést své jméno, příjmení, věk, adresu a kontakt (e-mail, telefon). Soutěž je určena dětem do 15 let, pro jednotlivce i kolektivy. Své výtvory z jakéhokoliv materiálu, vytvořené jakoukoliv technikou můžete nosit na oddělení Děti a mládež do 1. června 2022.
Kontakt: detske@kkvysociny.cz / 569 400 484

S Leontinkou kolem světa (1.-30. března)
Tato benefiční výstava doprovází stejnojmenný dárcovský projekt, který sbírá finanční prostředky na podporu nevidomých rodičů a jejich dětí při vzdělávání. Více o dárcovském projektu si můžete přečíst zde: S Leontinkou kolem světa: Podpora vzdělávání dětí nevidomých rodičů | Darujme.cz.
Na celém dárcovském projektu spolupracuje osm cestovatelů, kteří věnovali své fotografie. Výstava je prodejní a celý její výtěžek bude použit na podporu výše zmíněného projektu. Dalším cílem výstavy je představit činnost Nadace Leontinka, která už 16. rokem pomáhá dětem i dospělým se zrakovým postižením, a také problematiku rodičovství osob s těžkým zrakovým handicapem.
Kontakt: Centrální pult / dospele@kkvysociny.cz / 569 400 400

Duhové hrátky – zábavná odpoledne pro děti
Oddělení pro děti a mládež Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě připravuje pro děti odpoledne plná tvoření nazvaná Duhové hrátky.
Vítáni jsou jak rodiče s dětmi, tak i ostatní „hravé bytosti“. Veškerý materiál je pro děti na dětském oddělení připraven, množství je omezeno.
Program:
středa 2. 3. 2022 – 14:00 – 15:30 hodin
úterý 18. 3. 2022 – 14:00 – 15:30 hodin
čtvrtek 31. 3. 2022 – 14:00 – 15:30 hodin
Kontakt: detske@kkvysociny.cz / 569 400 484

Bolest a láska sestry mé (4. března / 18:30 / Schody KKV / vstup zdarma)
Komponovaný pořad umělecké skupiny České duše. Představení zachycuje život Boženy Němcové ve dvanácti krátkých zastaveních nad důležitými etapami jejího života. Tato svědectví jsou doprovázena živou hudbou a českými, moravskými a slovenskými lidovými písněmi.
Vstup zdarma
Kontakt: Centrální pult / dospele@kkvysociny.cz / 569 400 400

Alena a Jiří Márovi: Anglie, Skotsko a Wales (7. března / 18:00 / sál KKV)
Cestovatelé Alena a Jirka Márovi vám představí to nejzajímavější ze svých výprav do Velké Británie. Společně se podíváme do celé řady měst, budeme se toulat překrásnou přírodou i ochutnávat místní speciality. Dozvíte se, jak probíhají skotské hry a kde žije lochnesská příšera. Odhalíme detaily úžasných setkání s fotbalisty Chelsea a britskou královnou Alžbětou, jejím manželem Philipem a princem Charlesem. Promítané fotografie a videoukázky doprovodí humorný i dramatický komentář.
Jiří Mára je autorem dvaceti cestopisných knih a dokumentárních filmů z různých koutů světa.
Více informací naleznete na www.jirkamara.cz
Vstupné 50 Kč
Kontakt: Ludmila Bouchnerová / bouchnerova@kkvysociny.cz / 569 400 494

Beseda ke knihám s Robertem Šlachtou (10. března / 17:00 / sál KKV)
Beseda ke knihám s Robertem Šlachtou. Přijďte se zeptat osobně, ve čtvrtek 10. března od 17:00.
Vstup zdarma
Kontakt: Mgr. Táňa Horáková / horakova@kvysociny.cz / 569 400 487

Čítárnička s hercem Janem Budařem (11. března / 16:00 / ROZHLEDna)
Čtení pro děti a jejich rodiče s hercem, režisérem, textařem, spisovatelem a snílkem Janem Budařem.
Vstup zdarma
Kontakt: detske@kkvysociny.cz / 569 400 484

Čtenářský klub (14. března / 17:00 / učebna KKV)
Pravidelné setkání s těmi, kteří rádi čtou a rádi si o knihách povídají. Každý měsíc jiné téma – březen je zasvěcen komiksům.
Vstup zdarma
Kontakt: Jitka Jiráková, DiS. / jirakova@kkvysociny.cz / 569 400 495

Komponovaný večer s Jiřím Slívou a Františkem Novotným (16. března / 17:00 / sál KKV)
Jiří Slíva je český výtvarník a básník, věnuje se kreslenému humoru, litografii a knižní ilustraci. Píše také verše pro děti a je tvůrcem mnoha českých poštovních známek. Jeho kreslené vtipy jsou vydávány v mnoha českých i zahraničních novinách a časopisech.
Vstup zdarma
Kontakt: Mgr. Táňa Horáková / horakova@kvysociny.cz / 569 400 487

Komentovaná prohlídka knihovny (21. března / 16:00)
Při příležitosti 20. výročí založení Krajské knihovny Vysočiny se můžete každý měsíc těšit na komentované prohlídky, při kterých vám bude podrobně představena celá budova knihovny. Možnost rezervace míst na tel. čísle 569 400 400. Max. počet účastníků 15.
Vstup zdarma
Kontakt: Centrální pult / dospele@kkvysociny.cz / 569 400 400

Biograf v knihovně: Očitý svědek (28. března / 18:00 / sál KKV)
„Dokumentární anatomie masové vraždy pro jeden monitor a 34 mluvících hlav.“ Těmito slovy charakterizují autoři v titulcích svůj projekt tematizující popravu více než 260 karpatských Němců, Maďarů a Slováků, kterou v červnu 1945 u Přerova provedli vojáci československé armády. Takzvaný masakr na Švédských šancích je zpřítomňován minimalistickou dramatizací záznamů z výslechů přímých účastníků, očitých svědků i dalších osob. Jako kdyby postavy antického divadla vstupovaly na scénu komunikační platformy Zoom a přes propast času nám předávaly tragickou zprávu o strachu, nenávisti a nezájmu.
Česko, 2021, 93 min
Režie a scénář: Jiří Havelka
Hrají: Saša Rašilov nejml., Jan Bidlas, Filip Rajmont, Igor Orozovič, František Němec, David Prachař, Jiří Štěpnička, Matyáš Řezníček
Vstup zdarma
Kontakt: Olga Wasserbauerová / wasserbauerova@kkvysociny.cz / 569 400 494

Výstava ilustrací Jana Zrzavého (1.-31. března)
V komorním pojetí připomíná Krajská knihovny Vysočiny výstavou 130. výročí narození malíře a ilustrátora Jana Zrzavého, rodáka z nedaleké Okrouhlice (1890-1977).
Rozsáhlý soubor faksimilí se souhlasem Národní galerie v Praze tu vystavuje spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici. Ve formátu 1:1 je tu zastoupena klasická práce moderní české ilustrace – výtvarný doprovod Máchova Máje a Erbenovy Kytice a desítka dalších děl domácí i světové klasiky. Osvěžení přinesou i první ilustrace k vlastnoručně připravené knížce, kterou budoucí malíř vytvořil ve svých 11 letech. Výstava prezentuje i knihy samotné, od francouzského originálu Vynálezu zkázy až po básnické sbírky českých moderních autorů 20. století.

plakát ke stažení (pdf)

 

 


← Zpět na přehled