Antonín Dvořák: Biblické písně

Srdečně Vás zveme na koncert Biblických písní (op. 99) Antonína Dvořáka v podání Jadvigy Kubátové (zpěv) a Martina Kubáta (klavír).

Biblické písně jsou cyklem deseti písní pro alt s doprovodem klavíru na slova z Davidovy Knihy žalmů. V rámci celého Dvořákova díla se jedná o nejzásadnější projev skladatelovy víry v Boha, oproštěné od jakéhokoli patosu. Písně odzbrojují svojí absolutní prostotou, pokorou a upřímností, stejně jako svoji čistě hudební invencí. Všem písním je společná neobyčejná intenzita citu a nevšední melodická krása. Celý cyklus však v sobě i při zachování stylové jednoty ukrývá neobyčejnou výrazovou rozmanitost: od momentů bolestné úzkosti přes klidné meditace až po radostnou atmosféru lidského štěstí.

Jadviga Kubátová se narodila v Českých Budějovicích, studovala sólový zpěv na českobudějovické konzervatoři, poté tentýž obor na Mozarteu v Salzburgu ve třídě prof. Ingrid Janser Mayr, kde získala titul Master of Art. Soukromě se rok vzdělávala u prof. Iriny Gavrilovici. Zúčastnila se mistrovských kurzů v italském Montepulcianu pod vedením Eddy Moser. V letech 2008–2020 byla zaměstnaná ve sboru jako 2. alt v Zemském divadle v Linci.

Martin Kubát se narodil v Ústí nad Orlicí a je absolventem českobudějovické konzervatoře, oboru Chrámová hudba. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů s předními evropskými varhaníky (H. Hasselböck, E. Kooiman, M. Sander, P. Eben). V roce 2000 získal 1. cenu v improvizaci na Soutěži mladých varhaníků v Opavě. V rámci koncertní činnosti se věnuje především koncertům pro žáky mateřských a základních škol s hudbou slavných skladatelů (Bach, Mozart, Smetana, Dvořák, Martinů, …). Pedagogicky působí na Církevní konzervatoři Německého řádu v Opavě a ZUŠ při Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích.

Vstupné 100 Kč

Kontakt: Mgr. Táňa Horáková / horakova@kvysociny.cz / 569 400 487

Antoní Dvořák: Biblické písně

plakát ke stažení (pdf)


← Zpět na přehled